OYUN ANALİZ

RED DEAD REDEMPTION 2

aldığı parayı sonuna kadar hakeden, bir oyundan öte, bir sanat eserine dönüşmüş red dead redemption 2. ilk oyun çok güzeldi ve güzel hatıralar bıraktı zihinlerde, bu yüzden beklenti büyüktü rockstar dan, rockstar kendini ispatlamış özellikle gta serisiyle zaten kendi markasını yaratmış bir firma, ama red dead serisi apayrı bir yerde. oyun çok uzun ve buna rağmen bitmesinden korkuyorsunuz. senaryosu ve oyunun akışı o kadar güzel ayarlanmış ki.

ilk başlarda karlı dağlarda başlayan macera biraz yavaş ilerliyor, yeni bir karaktere bürünüyoruz arthur morgan, oyuna ısınma aşamaları daha, ama hem oyunun başlarında hemde ilerleyen bölümlerde eski dost john marston ile de karşılaşıyoruz, hatta beraber görevlere çıktığımız da oluyor. çetemiz adeletin peneçesinden kurtulmaya çalışan ve hayatta kalmaya çalışan bir grup. herkesin hayatındaki gibi, renkli karekterler olduğu kadar, tam aksi karakterlerde var. liderimiz dutch adında ve ana karaterlerimizin de saygı duyduğu biri. tabi uzun oyun süresince ekip elemanları ve dutch ile ilgili gelişmeler beklenmedik sonuçlar verebilecek. çoğu yerde görüldüğü gibi karakterimizi arada traş, banyo, beslemek, ki buna atımız da dahil ve silahlarımızın da bakımını yapmamız gerekiyor. arada kamp kurup ya da bir otelde, arada şehir kasabalarında poker,tiyatro, sinema vb.. gibi o zamanın koşullarını anlatan, bir nevi bizi sanal dünyada sosyalleştiren aktivitelere katılmak ta ayrı bir zevk katıyor oyuna. oyunun senaryosu tam bir usta işi, sıkı bir western filmine dönüştürülebilir.

ilk oyundaki grafik detayı, o zamanın playstation 3 sistemine göre o kadar iyiydi ki, şimdi oyuna baktığımızda gördüğümüz detay ve harika tasarımlar bizi şaşırtamaz hale geldi. sanki bu oyun zaten bundan aşağısını hak etmiyor zaten dercesine. yan görevlerde bile, yaratıcı hikaye ve görevler sizi bekliyor. bu detaya pek girmek istemiyorum arthur morgan a baya alışmışken yavaş yavaş ta olsa bizi hazırladıkları sonla bir anda kendimiz eski kahramanız john marston la buluyor ve yabancılık çekmiyoruz. artık üçüncü bir oyun çıkar mı, o da kimbilir ne zamana, söylentilere göre ps5 e denk gelebilir bilmiyorum, ama artık onunda içine bir john sıkıştırılar heralde. bu karakter artık bu oyunla iyice özdeşleşti çünkü.oyunun bitmesi ve artık günler sonra ısındığınız karakterlerle, jenerik akarken gülen bir suratla ekrana bakıyor ve ekranda ismi akan tüm emekçilere helal olsun demekten kendinizi alamıyorsunuz.

MARVEL’S SPIDER MAN

ps4 e özel olanı, spider man oyunları arasında şu ana kadar en iyisi ve hayranları için biçilmiş kaftan. özellikle bu kahramanın çizgi romanı ile büyümüş ve takip etmiş kitleye hitap edilmiş gibi. modellemelere ayrı bir parantez açmak lazım. inanılmaz bir işçilik ve detay var karakter modellemelerinde, en dikkat çeken peter ın yengesi may, o ifade ve karakteristik özelliklerin, gerçek bir karakterden farkı yok. oyunda new york şehrini aynı bir gta oyunu gibi, baştan sona birebir yansıtmışlar. mesafeler arasında gezinirken yüksek binların arasından ağ ile spider man usulü uçar adımlarla salınarak gitmek, sizi asla sıkmayan bir aktiviteye dönüşüyor. nasıl unutulmaz batman arkham serilerinde kendinizi batman hissediyor o karakterle bütünleşiyorsanız aynısı bu oyundaki spiderman içinde geçerli.

oyunda yeni bir kötü karakter var, oyunun ortalarına kadar bu karakterin yarattığı sorunlar ve çetesiyle ilgilenirken ve oyun bunun üzerine kurulu diye düşünmeye başlarken spider man in en azılı düşmanları birlik olarak sürpriz bir baskınla hikayeyi sürükleyici bir boyuta çıkarıyor.dövüş kombinasyonları ve kombolarda yerinde ve zorluk seviyeside iyi ayarlanmış bir oyun.kostümlerin çeşitliliği ve bunlara ulaşma hırsı,başlarda gözünüzü korkutan ve şehirn her yerine dağıtılan tonlarca token/ödül toplama görevlerini fazla biriktirmeden, ana görevler arasına sıkıştırarak, sonuca ulaşmanız adına gerekli teşviği sağlıyor. tek hayalkırıklığı venom yani beyaz spiderman logolu siyah kostümün olmamasıydı. gerçi yapımcılar 2. oyunda venom karakterine yer vermek istediklerini ve bu kostümü bu oyuna sakladıklarını söylesede, bonus özelliklerinde bu kostüm olmalıydı.

özetle oyun güzel ve kafa dağıtmak için birebir konoslunuz varsa arşivinize ekleyin.

%d blogcu bunu beğendi: