ANTİ KAHRAMAN

Anti kahraman kavramı bize hiç kuşkusuz, o zamanlar bu terimi duymasak, bilmesek bile çizgi roman dünyasını 70 ve 80 li yıllarda domine eden, ülkemizde de alfa yayınları tarafından bize sunulan ve ilkel çağların yenilmez kahramanı diye lanse edilen barbar conan ile tanışmıştık. o zamanlar tabi marvel ve dc kadar, özellikle ülkemizde de oldukça meşhur italyan çizgi romanları da vardı, tay yayınları tarafından okuyuculara sunulan bir zamanların dillere plesenk de olan lafı tommiks, teksas dışında; zagor, nathan never, martin mystere, teks, dylan dog ve dympr vs.. gibi italyan çizgi romanlarının da, kitapçılarda ve raflarda yerlerini aldığını hatırlar o dönemi yaşayanlar. bilmeyenler için, tabi bu çizgi romanlar italya menşeii li olsa da kahramanları amerikalıydı. biraz garip gelebilir ama durum böyle ve oldukça popüler yayınlardı o zamanlar. şidmi biraz unutulsalarda tabi bu kahramanların ve şu anda da bir hayli popüler olan marvel ve dc kahramanlarının en büyük ortak özellikleri, kendilerinin canını okusalarda, işkence görüp canları da yansa, çok mecbur kalmadıkça adam öldürmeyen, onları affeden, bir nevi örnek karakter olmaları için tasarlanan, ingilizce stereotype yani basmakalıp, klişeleşmiş kahramanlardı. yine bu dönemlerde piyasaya çıkan conan ise bu alışagelen kahramanların aksine, barbar kimliği ve yaşadığı çağın acımasızlığı ile yoğrulmuş, kendi etik kuralları ile masumlara ve kadınlara zarar vermeyen ama kendi canına kastedenlere acımayan, kesip biçen, hatalarıyla ve kurnazlıklarıyla sayısız maceralarında hiborya dünyasının yarısını katleden çok güçlü bir kahramandı. belkide conan bu yüzden o dönemler bu kadar popüler olmayı başardı. özellikle kılıç ve büyünün iyi yansıtıldığı hikaye ve çizimleri ile öne çıkan sayıları okuyucularda bağımlılık yaratıyordu. gençliğinden, krallığa hatta imparatorluğa giden maceralarında Conan ile ilgili ayrıca detaylı bir yazıya yine bu siteden ulaşabilirsiniz. okuyucu conanın acımasızlığı ile örülü bu sert dünya ve hayat koşullarını diğer kahramanlara göre daha gerçekci buluyordu. zaten conan ın yayın haklarını elinde bulunduran marvel, anti kahraman terimine çok uygun bir karakter daha yaratacak ve bu karakter özellikle ikibinli yılların başında ve meşhur kafatası logosu ile oldukça popüler olacaktı.

Punisher yani namı diğer infazcı, bizde cezalandırıcı olarak ta çevirilmişti, yine 90 lı yılarda bize alfa yayınları tarafından sunulmuş ve amerikada da oldukça popüler olan bir kahraman olmuştu. Özellikle popülaritesinin ardından, karakterin ilk çıkış sayısı, spider man kapağında da tüm ihtişamı ile yer alan o sayı, koleksiyonerler tarafından çok arandı ve değerlendi. Kendi sayılarına da ulaşan punisher, marvel evreninde sıradışı olduğu kadar popülerliği ile de beklenmedik bir başarıya ulaşmıştı. Ailesini kötü bir şans eseri bir mafya hesaplaşmasında kaybeden Frank Castle, uzun yıllar vietnamda edindiği askerlik tecrübelerini de savaşına katarak hiçbir suçluyu, bu cümleyi söylemek istemezdim ama, bakın burası çok önemli, istisnasız, ayırt etmeden ve acımadan ölüme götüren bir karakterdi. Özellikle çizgi romanlarında, daredevil ile sık sık istemeyerek de olsa karşılaşıp, bir kahramanın bir anti kahraman ile olan çarpışması nasıl olur, işte bunu okuyuculara gösterir niteliğinde diyalog ve çarpışmalar çıkıyordu karşımıza.

Marvel punisher ve Conan ile anti kahraman açlığını gideriyor ve bu işin cidden altından kalkarken, dc evreninden joker dışında göze batmaya başlayan bir kötü karakter popüler olmaya başlamıştı. Görünüşü bir heavy metal grubundan çıkmışcasına, kaslı, dövmeli, popüler deyimi ile bir badass karakteri gün geçtikçe popüler oluyordu. Bu karakter çıkış tarihi eski olsada aynı punisher gibi sonradan popülaritesi artan bir karakterdi. Lobo isminde ki bu karakter ilk sayısına geç te ulaşsa, bu sayı karakteri çok iyi yansıtan, özellikle metal müziğe olan tutkusunun yanında, umursamadan, her şeyi tiye alan ve kafasına estiğinde ağır silahları ile düşmanlarını kolayca öldürebilmesi ve bunlar yetmiyormuş gibi ölümsüz de olan değişik bir anti kahramandı Lobo.

Bu sitede ve paylaşacağım bir linkte kısa süre sonra lobo nun ilk sayısını da sizle paylaşıyor olacağım. Galaksiler arası bir kiralık katil olan karakterin para kazanma işin bahanesi diyerek yarattığı katliamlar kimi okuyuculara göre biraz abartı gibi dursada, esprili ve umursamaz tavırları ve sinir bozucu espirileri bize ister istemez sonradan marvel dünyasında yer edecek deadpool karakterini de anımsatacak. Deadpool a ikinci sayfa da yer vereceğiz yanlız anti kahraman dünyasında yine sonradan göze batan, nedense bu karakterlerin belkide kaderi sonradan popüler olmak, wolverine i de unutmamak gerekir. Zaten o dönemler aynı evrende bile olsa apayrı bir atmosfer ve kimliğe sahip x men ve diğer mutant gruplarının oluşturduğu sayılarda kısa boylu, bol tüylü ve meşhur adamantiyum pençeleri ile wolverine de tam bir anti kahraman örneğidir. Acılarla yoğrulmuş, psikolojisi dışında bu acıları daha çok fiziksel tabi, bu kahramanımız x men filmlerindeki hugh jackman ile hem iyice tanınmış hem karaktere hem de hugh jackman a kariyerlerinin yolunu açmıştır. bu popülaritesinden sonra wolverine artık daha çok kendi maceralarının yer aldığı özel sayılara kavuşmuş ve en sonunda old man logan ile de bir nevi kariyerini sonlandırmıştır. Aslında 80 ve 90 ları saymassak, fanları dışında, bu karakter çizgi romanından çok filmleri ile gelişmiş ve son bulmuştur. Ama bir karakter var ki zaten ilk çıktığında anti kahraman deyimi bu karakter ile çizgi roman dünyasında bir kalıba oturtulmuştur. O da çoğu çizgi roman ın ve sayfa başında yer eden gif ten anlayacağınız üzere spawn tabi ki. Spawn ile ilgili zaten gerekli ve detaylı bir yazı sitede mevcut, bu yüzden daha öncede bahsi geçen deadpool a geçelim.

%d blogcu bunu beğendi: